Font Size

SCREEN

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

Türk Havayolları


Türk Hava Yolları Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Anadolujet


Anadolujet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Atlasjet


Atlasjet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Online İşlemler


Havayolları Online İşlemleri
İşini Bir Tıkla Hallet

Uçuş ve Sağlık Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Durumlar

1. Yükseklikle İlgili Problemler

Uçak kabin basıncı genellikle 5000- 8000 feet’e ( 1500 - 2500 m) göre ayarlanmaktadır. Bu durum yolculuk sırasında 2 tür etkiye yol açmaktadır; havadaki oksijen miktarının yerdeki oksijen miktarından daha az olması ve vücudumuzda ki orta kulak, mide, barsak ve burun gibi boşluklardaki havanın genişlemesi.

2. Oksijen azlığı

Uçuş sırasında yükseklik arttıkça havadaki oksijen azalır. Kabin içerisinde oksijen azaldıkça kan dolaşımındaki oksijen miktarı da azalacaktır. Sağlıklı bireyler bu duruma uyum gösterir ve vücudun ihtiyacı olan oksijenin hücrelere taşınmasında sorun yaşanmaz. Kalp, akciğer ve kan hastalıkları olan kişilerde, akciğerlere veya dokulara yeterince oksijen ulaşamaması ya da oksijenin dokularda kullanılamaması hipoksi denilen fonksiyon bozukluğuna neden olur. 
Bu hastalıkları olan yolcuların uçuş öncesi doktorlarına danışmaları, seyahat edip edemeyeceklerini ve seyahat sırasında extra oksijene ihtiyaçları olup olmayacağını sormaları ayrıca uçmalarında sakınca olmadığına dair bir rapor almaları gerekmektedir.

Uçuş sırasında oksijen tedavisi ihtiyacı olan yolcuların biletlerini alırken Türk Hava Yolları yetkililerine durumu bildirmeleri gerekmektedir. Uçaklarda oksijen tedariki mümkündür.

Alkol alınması, hareketsizlik, uykusuzluk gibi durumlarda kabin içindeki oksijen azlığına bağlı olarak aniden ayağa kalkıldığında baş dönmesi gibi durumlar yaşanabilir. Ayağa kalmadan önce el, ayak ve bacak egzersizi yapmak faydalı olacaktır.

3. Gaz Genleşmesi

a) Orta kulak ve boğaz üst kısmı ( nazofarinx) östaki adını verdiğimiz kanal aracılığıyla sürekli denge halindedir. Kulak zarı iki taraf arasındaki hava basıncı dengesini sağlar. 

Tırmanışta orta kulak içinde gaz genişlemesi kulak zarını dışa doğru iter. Östaki tüpü pasif olarak açılır ve hava nasofarinkse iletilir.

Alçalışta ise atmosferik basınç yükselir, orta kulak boşluğundaki gaz volümü düşerek, rölatif bir negatif basınç oluşur. Nazofarinksten orta kulağa hava geçişi pasif olarak gerçekleşemez. Sinüsleri dışarıya bağlayan kanallar ve orta kulağı boğaza bağlayan Östaki borusu sağlıklı bir bireyde, kişi farkında olmadan bu fonksiyonu yerine getirir ve bu durum hiç bir sorun oluşturmaz.

Alçalma esnasında Valsalva Manevrası dediğimiz ağzın ve burnun kapatılarak dışarı doğru şiddetli hava basıncı oluşturmaya çalışılması faydalı olacaktır. Bunun için alçalma esnasında uyanık durmak önemlidir. Bebek ve çocuklara ise bu durumda emzik emdirmek ya da yudum yudum bir şeyler içirmeye çalışmak huzursuzluklarını azaltacaktır.

Ancak kulak, burun ve boğaz ile ilgili bir enfeksiyon durumunda bu kanalları oluşturan dokularda şişkinlik olacağı için söz konusu boşluklardaki hava içeride hapsolacak ve ciddi sorunlara yol açabilecektir. Özellikle orta kulakta bulunan hava, yükselme esnasında genleşip kulak zarını dışarı doğru iterek şiddetli ağrıya neden olabilir. Alçalma esnasında ise içerideki hava büzüşeceği için vakum etkisi oluşturacak ve kulak zarı içeriye doğru çekilerek daha şiddetli bir ağrıya, kanamalara, kulak zarında yırtılma ve bu şekilde işitme problemlerine neden olabilir. Bu yüzden çok fazla önemsemediğimiz basit bir soğuk algınlığı dahi çok ciddi problemlere yol açabilir. Bu durumda uçulmaması ve uçuşun tam iyileştikten sonraki bir zamana ertelenmesi gerekmektedir. 

Dekonjestan adı verilen burun ve boğazdaki mukoza şişkinliklerini azaltan burun damlası veya spreylerin yükselme ve alçalmadan yarım saat önce kullanılması, Valsalva Manevrası dediğimiz ağzın ve burnun kapatılarak dışarı doğru şiddeti hava basıncı oluşturmaya çalışılması, sakız çiğnemek, sık sık yutkunmak, esneme hareketi yapmak bu tür durumlarda faydalı olabilir. Ancak tamamen kapanmış bir Östaki borusu tüm bunlara rağmen açılamayabilir. 

b) Diş çürükleri ve abseler, diş boşluğunda oluşan hava boşluklarındaki genleşmeler şiddetli ağrıya yol açar. Ağrıyı azaltmak için doktora danışılarak uçuş öncesi ve uçuş sırasında ağrı kesici kullanılabilir.

c) Mide gazları genişler ve yemek borusu ve ağız yoluyla dışarı çıkar. Gazların dışa çıkması engellenirse karında rahatsızlık hissi ve ağrı gelişir.

Bu rahatsızlığı önlemek için uçuş öncesi ve uçuş sırasında karbonat içeren soda, kola, gazoz gibi içeceklerden, genel olarak gaz meydana getiren yiyeceklerden (soğan, lahana, çiğ elma, turp, kuru fasulye, salatalık, kavun…) kaçınmak gerekir.