Font Size

SCREEN

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

Türk Havayolları


Türk Hava Yolları Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Anadolujet


Anadolujet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Atlasjet


Atlasjet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Online İşlemler


Havayolları Online İşlemleri
İşini Bir Tıkla Hallet

Diğer Durumlar

1. Jet lag

Jet lag , doğudan batıya veya batıdan doğuya doğru olan uzun süreli uçuşlarda birkaç zaman diliminin geçilmesiyle görülen bir durumdur. Kişiden kişiye değişen belirtilerle kendini belli eden Jet-lag büyük oranda vücut saati ile varış yerinin lokal saatinin uyuşmamasından kaynaklanmaktadır. 

Doğudan batıya doğru uçuşlarda daha hafif seyreden ve genellikle sorun oluşturmayan Jet-lag, batıdan doğuya doğru uçuşlarda özellikle halsizlik, yorgunluk, huzursuzluk, uyku problemleri şeklinde kendini belli edebilmektedir. 

Yolcuların uzun süreli ekvator paralelindeki uçuşlarda bu durumu yaşamamaları için şu hususlara dikkat etmeleri faydalı olacaktır.

 • Uyku iyice alınmış ve dinlenmiş olarak uçağa binilmeli,
 • Uçuştan önce ve uçuş sırasında kişiyi rahatsız etmeyecek hafif şeyler yenmeli,
 • Uçuştan hemen önce saatler, cep telefonları ve diğer elektronik aletler gidilecek yerin yerel saatine göre ayarlanmalı,
 • Gidilen yerde gündüz saatlerinde kafeinli içecekler tercih edebilir ancak uyuma vaktinden önceki 4-6 saatlik zaman dilimi içerisinde bu tür içeceklerden kaçınılmalı,
 • Geniş ve rahat giyecekler giyilmeli,
 • Uykusuzluk problemi kendilerini çok rahatsız edenlerin uyku ilacı için doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

2. Scuba Dalışı ve Uçuş

Scuba dalışı yapmış olan bir yolcunun son dalıştan sonraki 24 saat içinde uçmaması gerekmektedir. Çünkü uçak içi kabin hava basıncı genellikle 5000-8000 feet (1800-2500 m) yüksekliğe göre ayarlandığı için deniz seviyesinden daha az bir hava basıncı mevcuttur. Bu da dekompresyon hastalığı adı verilen düşük basınç hastalığı riskini arttırır. Bunun için dalışı seven yolcularımızın şunlara dikkat etmeleri gerekmektedir:

 • Herhangi bir rahatsızlıkları varsa dalış yapmamaları,
 • Dalış esnasında gerekli olan güvenlik sınırlarını zorlamamaları,
 • Tek dalıştan en az 12 saat sonra, çoklu dalış yapmışlarsa en az 24 saat sonraki bir zaman diliminde uçuşlarını planlamaları gerekmektedir.

3. Gebelik

Hamile olan yolcuların seyahat öncesinde mutlaka doktorlarına danışarak seyahatte herhangi bir sorun yaşama ihtimaline karşı detaylı bilgi almaları gerekmektedir. Uçuş öncesinden sonrasına kadar seyahat esnasında ortaya çıkabilecek acil bir durum ihtimaline karşı kendi doktorları ve gidecekleri yerdeki doktor ve sağlık kuruluşunun telefonlarını, acil sağlık ve ambulans telefon numaralarını mutlaka kaydedip yanlarına almaları önemlidir.

Gebeliğin 28. Haftasından sonra, hamile yolcuların son iki hafta içerisinde doktorlarından aldıkları uçabileceklerine dair bir raporu uçuştan önce Türk Hava Yolları temsilcisine ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu raporda,

 • Gebeliğin normal seyrinde devam ettiğinin,
 • Herhangi bir komplikasyonun gelişmediğinin,
 • Ek herhangi bir risk veya hastalık olmadığının,
 • Muhtemel doğum tarihinin (Uçuş tarihinden sonraki 4 hafta içerisinde doğumun gerçekleşmesinin beklenmediğinin)
 • Uçmalarında herhangi bir sakınca olmadığının,
belirtilmesi zorunludur.

Türk Hava Yolları böyle bir raporu bulunmayan 29. Haftaya girmiş gebe yolcuların biletlerini iptal etme hakkına sahiptir.

Sorunsuz normal bir gebelikte şu durumlarda uçuşa izin verilmez:

 • İkiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde 32. Haftanın bitiminden, doğumdan sonraki 7 güne kadar uçuşa izin verilmemektedir.
 • Tekli ve sorunsuz normal bir gebelikte 36. Haftanın bitiminden itibaren doğumdan sonraki 7 güne kadar uçuşa izin verilmemektedir.

Hamile yolcuların egzersizleri rahat yapabilmeleri, konforları, koridorlarda rahat dolaşabilmeleri açısından koltuk seçiminde koridora bitişik koltukları tercih etmeleri önerilmektedir.

Belirli aralıklarla egzersiz yapmak, hafif yürüme şeklinde koridorda dolaşmak, bacaklarda şişme ve damarlarda göllenmeyi engelleyen varis çorapları giymek, dolaşımı engelleyebilecek çorapları giymemeye dikkat etmek Derin Ven Trombozu olarak bilinen kan dolaşım bozukluğu hastalığından korunma açısından önemlidir.

Bazı ülkeler kendi vatandaşları olmayan gebe yolcuların kendi ülkelerine girişine izin vermemektedir. Böyle bir şüphenin olması durumunda uçuştan önce ilgili ülkenin bulundukları yerdeki en yakın temsilciliği ile irtibata geçilmelidir.

Ayrıca hamile yolcuların bagaj taşıma ve ağırlık kaldırma konularında hassasiyet göstermeleri, bu tür durumlarda başkalarından yardım almaları önerilmektedir.