Font Size

SCREEN

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

Türk Havayolları


Türk Hava Yolları Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Anadolujet


Anadolujet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Atlasjet


Atlasjet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Online İşlemler


Havayolları Online İşlemleri
İşini Bir Tıkla Hallet

İkram

1. Uçak ikramı nedir?

Uçuş süresi boyunca, yolcularımıza sunulmakta olan servislerin bütünüdür. Gelişen teknik ve modernizasyona, ayrıca günümüz koşullarına bağlı olarak, ikram planlaması geniş kapsamlı ve detaylı bir faaliyettir. Uçuşta sunulan ikram tepsisi yolcunun önüne çıkana kadar birçok aşamadan geçmektedir. Bu aşamalar, havayolu, ikram firmaları ve malzeme sağlayıcı firmalar arasında oluşan, "İkram Servis Sistemi" içinde gerçekleşmektedir.

2. İkramı planlarken ve oluştururken dikkat edilen noktalar nelerdir?

Uçak ikramı planlanırken; uçuşun gerçekleştirildiği hattın profili, uçuş süresi, seferin kalkış ve varış saatleri, yolcu profili, beslenme alışkanlıkları, uçak tipi ve ikram yükleme noktası göz önüne alınarak, menü planları hazırlanır. Tepsi düzeni ve yükleme planları doğrultusunda, uçak tiplerine göre yükleme yapılır.

Uçak İçi Eğlence

1. Eğlence sisteminizde neler mevcuttur?

B777, A340, A330, A321, B737-800 ve B737-900 tipi uçaklarımız ile gerçekleştirilen dış hat uçuşlarımızda, kabin içi eğlenceye yönelik kişisel ekran, Planet dijital sistemi kullanılmaktadır.Uçak tipine bağlı olarak değişiklik arz edebildiğinden, yolcularımız program seçimlerini koltuklarına yerleştirilmiş olan kumanda yardımıyla ya da ekranlarına dokunarak seçebilirler.

Planet digital sisteminin Eğlence bölümünde: En yeniler, Klasik, Drama, Aile, A-Z, Uluslararası, Romantik, Komedi, Aksiyon, Türk sineması,Çocuk filmleri  ve dizi, drama, belgesel, spor, seyahat, yemek, moda, teknoloji, çizgi filmlerden oluşan yaklaşık 450 adet film ve kısa program; Pop, 80’ler, Pop&Rock, Jazz&Blues, Klasik, Latin, New Age, Unutulmayanlar, Dünya Müziği, Türk Sanat Müziği, Nostaljik Pop, Türk Rock, Modern Folk, Tasavvuf, Türk Halk, Arabesk bölümlerinden oluşan yaklaşık 600 adet CD albüm, Klasik,  Spiritüel, Chillout,  Popular Hit,  Caz&Blues,  Hit, TRT Türk Halk Müziği ve TRT Türk Sanat Müziği’ inden oluşan radyo kanalları yer almaktadır. Ayrıca bireysel ve çoklu oyunculu Oyun kanalı, Çocuk kanalı ve Sesli Kitap kanalı mevcuttur.

Kısa mesaj/elektronik posta gönderebilme ve karşı taraftan cevap alabilme imkânı bulunmaktadır.Sistemde yer alan haber kanalında ekonomi,magazin,finans,hava durumu vb. içerikli dünya haberleri metin halinde yolcularımıza sunulmaktadır.On-line gerçekleştirilen yayında hava durumu haberleri dört saatte bir, diğer haberler ise saat başı yenilenmektedir. B777 uçaklarımızda ve A330 uçaklarımızın bazılarında yolcularımızın kişisel USB ve IPOD larında yer alan bazı içeriklerin,yolcu ekranları üzerinden görüntülenmesi ve dinlenmesine olanak tanıyan bağlantılar mevcuttur. 

Filo, Kargo, Türk Hava Yolları Özel Yolcu Programı, Destinasyon Rehberi, Türkiye Bilgi Rehberi, Havalimanı Haritası, Uçuş Haritası, Uçuş Kamerası yer almaktadır. Uçağın önünde ve altındaki iki kamera ile tüm yolcularımız iniş ve kalkışı izleyebilmektedir.

Dijital sistem olmayan ve video sistemi olan, tarifeli ve ilave tarifeli dış hat uçuşlarımızda, uçuş süresine bağlı olarak film, haber ve kısa program gösterimi mevcuttur.

2 saati aşan tüm uçuşlarımızda, haber, film ve kısa program yolcularımızın hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca uçak tipine bağlı olarak yapılan müzik yayınımız mevcuttur.

Müzik programları uzun mesafeli uçuşlarımız ile yurt dışı seferlerinde dinlenebilir.

* Uçak tipine bağlı olarak bazı uçaklarımızda digital eğlence sistemi yoktur.

Uçak İçi Eğlence Sistemleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

2. Uçaklarınızda gazete hizmeti veriliyor mu?

Dış hat seferi yolcularımız için gazete servisimiz  tüm gün boyunca  dış hatlar terminalindeki gazete standlarımızdan yapılmaktadır. Yolcularımıza dönüş seferlerinde uçak içerisinde yerli, yabancı gazete hizmeti verilmektedir. 

Gazete standlarımızla ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Uçuş Sırasında

1. Uçakta sigara içebilir miyim?

Şirket kuralları gereği uçakta sigara içilmesi yasaktır.

2. Cam kenarında oturabilir miyim?

Biniş kartı alınırken istek yer görevlisine belirtilmeli veya internet üzerinden “seat selection” yapılması gerekmektedir.

3. Bagajım yüklendi mi?

Barkod sistemi olduğu zaman, uçağa otomatik olarak yüklenmektedir. Sistem olmadığı zaman, bagajlar uçağa yolcular tarafından gösterilerek, kontrollü olarak yüklenmektedir.

4. Elbise torbamı asabilir misiniz?

Business sınıfta yolcu olduğu zaman, uçağın ön tarafında bulunan dolabın kapasitesi sınırlı olduğundan business sınıf yolcularının eşyalarından yer kalırsa, kabin ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

5. Business sınıftaki wc’yi kullanabilir miyim?

Business sınıfta yolcu varsa bu bölüm yolcusu için kullanılmaktadır.

6. Business sınıfında oturabilir miyim?

Business sınıf yolcu ücreti ve servisi, ekonomi sınıfı yolcu ücret ve servisinden farklıdır. Kabin ekibinin ekonomi sınıfından, business sınıfına yer değiştirme hakkı bulunmamaktadır.

7. Uçak neden bu kadar sallandı?

Uçak bulunan yükseklikteki hava şartları nedeniyle sallanır.

8. İç hat uçuşlarında niye körüğe yanaşmıyoruz?

Körükler dolu olduğu zaman, uçaklarımız açığa park etmektedir.

9. Ailemle neden bir arada oturamıyorum?

Rezervasyon yaptırırken( iç hatlar ekonomi class hariç) aile kişi sayısı belirtilmemişse, birlikte oturma talebi yapılmamışsa, biniş kartı alımı aşamasında, önce gelene yer verildiğinden, daha sonra gelen yolculara kalan boş koltuklardan yer tahsis edilmektedir.

10. Uçak neden rötar yapar?

Bağlantılı uçuşlardan gelen yolcuların gecikmesi,hava sahasındaki yoğun trafik nedeni, teknik nedenler, işletme nedenleri, güvenlik nedenleri, pasaport ve vize nedenleri, yolculardan birinin rahatsızlanması, yolculardan birinin uçmaktan vazgeçmesi, gidilecek hava limanındaki hava şartları veya bulunulan hava limanındaki hava şartları, park yeri sorunu ve grev nedeniyle gecikmeler olabilmektedir.