Font Size

SCREEN

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

Türk Havayolları


Türk Hava Yolları Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Anadolujet


Anadolujet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Atlasjet


Atlasjet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Online İşlemler


Havayolları Online İşlemleri
İşini Bir Tıkla Hallet

Online Check-in

1. Online Check-in nedir?

Online Check-in, biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımızın uçuşlarını yapmak üzere havalimanına gelmelerinden önce, check-in işlemlerini internet bağlantısı olan herhangi bir yerden yapabilmelerine olanak sağlayan bir hizmettir.

2. En erken ve en geç ne zaman Online Check-in yapabilirim?

Yolcularımız, uçuş kalkış saatinin 24 saat öncesinden başlayarak, 90 dakika kalana dek Online Check-in yapabilirler.

3. Online Check-in'i kimler kullanabilir?

Biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımız, uygun uçuşlar için bu hizmetten faydalanabilirler.

4. Hangi uçuşlar için Online Check-in yapabilirim?

Online Check-in hizmetinin verildiği havaalanlarını öğrenmek için buraya tıklayınız. THY tarafından gerçekleştirilmeyen codeshare uçuşlarımız için Online Check-in yapılmamaktadır. Uçuşları TK ile başlayıp anlaşmalı havayollarıyla devam eden yolcularımızın Online Check-in işlemleri son noktaya kadar tamamlanabilir.

5. Online Check-in'i nasıl kullanabilirim?

"Online Check-in" ile ilgili sayfalarımıza internet üzerinden ulaşmak için, http://www.turkishairlines.com adresini kullanabilirsiniz. Yolcularımız, check- in işlemlerine ait bilmeleri gereken detaylara ise "Online Check-in Yardım" linkinden ulaşabilirler.

6. Teslim edeceğim bagajım varsa ne yapabilirim?

Online Check-in işlemleri sırasında yolcularımıza bagaj bilgisi sorulmayacak olup, bagajı olan yolcularımızın bagajlarını teslim etmek uzere, istasyonlarımızdaki “Bagaj Teslim” ya da “Online Check-in” bankolarına başvurmaları gerekmektedir. Fazla bagajı olan yolcularımızın, yapacakları ödeme işlemlerinin süresini de göz önüne alarak havalimanında bulunmaları gerekmektedir. THY, yapılacak bu işlemlerden dolayı doğabilecek herhangi bir gecikmeden sorumlu değildir.

7. Uçuşumdan ne kadar süre önce havalimanında olmalıyım ve havalimanına varışımda ne yapacağım?

Yolcularımız güvenlik prosedürlerini tamamladıktan sonra biniş kartlarının alınması, bagajlarının teslim edilmesi işlemlerini havalimanında kendilerine tahsis edilmiş olan Online Check-in bankolarından tamamlayabilirler. Bu bankolar uçuşun kalkış saatine dış hatlar için 60 dakika, iç hatlar için ise 45 dakika kala check- in işlemlerine kapatılmaktadır. Lütfen, havalimanına geliş saatinizi, bu işlemlerin yanısıra, ilave havalimanı güvenlik taramaları için gereken süreyi de gözönünde bulundurarak düzenleyiniz.

8. Bağlantılı uçuşum varsa ne olacak?

Bağlantılı uçuşunuzla ilgili bir sorununuz olmayacaktır. Online Check-in sayfaları, işleminizi en son varış noktasına kadar yapabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda kontuara varışınızda bagajlarınız son varış noktanız gözönüne alınarak bağlanacaktır. Ancak ucuşunuzun ara noktalarında bagajınızı almak istiyorsanız, işlemleriniz kontuardaki talebiniz doğrultusunda değiştirilebilir.

9. Diğer havayollarına bağlantılı uçuşlarıma check-in yapabilir miyim?

Online Check-in, uçuşları TK ile başlayıp anlaşmalı havayollarıyla devam eden yolcularımız için son noktaya kadar tamamlanabilir.

10. Beraber seyahat ettiğim arkadaşlarım için de Online Check-in yapabilir miyim?

Evet, eğer aynı rezervasyon kaydında beraber gözüküyorsanız, sistem PNR da bulunan tüm yolcuları listeleyerek, sizden işlem yapmak istediğiniz yolcu/yolcuları seçmenizi isteyecektir. Check-in işlemleri, her girişte aynı rezervasyon kaydında (PNR) olmak koşulu ile en fazla 8 (sekiz) yolcu için yapılabilir.

11. Eğer rezervasyon sırasında ayrılmış koltuğum varsa ne olacak?

Yer numarası talepleri rezervasyon sırasında yapılmış olan yolcularımız, Online Check-in yaparken mevcut yer numaralarını kullanacak ancak son ekranda yer alan “Yer Değiştirme” linkine tıklayarak koltuk numarasını değiştirebileceklerdir.

12. Check-in yaptıktan sonra koltuk numaramı değiştirmek istersem ne yapacağım?

Web sitemizden "Online Check-in" linkini kullanarak giriş yapabilir ve "koltuk değiştirme" seçimini yapabilirsiniz.

13. Online Check-in sayfaları hangi lisanlarda yazılmıştır?

Online Check-in de Türkçe ve İngilizce olarak işlem yapılabilmektedir.

14. Online Check-in yapmış olmam halinde havalimanında yapmam gerekenler nedir?

Yolcularımız, biniş kartlarının alınması, bagajların teslim edilmesi ve güvenlik prosedürlerini kapsayan check-in formalitelerini ise havalimanında kendilerine tahsis edilmiş olan check-in bankosundan veya bu bankoların olmadıgı istasyonlarımızda ise business kontuarından faydalanarak tamamlayacaklardır. (Singapur istasyonu haricinde)

Biniş kartını basan yolcularımız ise, bagajları olmadığı takdirde güvenlik kontrolünden geçerek doğrudan, bagajları olması halinde ise "Bagaj teslim" bankolarından veya Online Check-in kontuarlarından, bagajlarını teslim ettikten sonra uçuş kapısına gidebilirler.

15. Online Check-in yapmış olmam halinde , yapılacak kimlik kontrolleri nelerdir?

Biniş kartınızı online olarak temin etmeniz halinde, uçağa alınışınız sırasında kimliklerinizi boarding görevlilerine göstermeniz gerekmektedir.
Web ortamında bilet ödemesini kredi kartı ile yapan yolcularımızın ise, yine uçuş kapısında kimlikleri ile birlikte ödeme yaptıkları kredi kartlarını da hazır bulundurmaları gerekmektedir.

16. Online Check-in yaptığım zaman, ne zaman çıkış kapısında olmalıyım?

Uçuşun vaktinde kalkışını ve varışını sağlayabilmek için, son hazırlıkların yapılmasını teminen, Amerika seferlerimiz için uçağın kalkış saatinden en geç 25, diğer tüm iç ve dış seferlerimiz için 15 dakika önce yolcuların boarding kapılarında hazır bulunmaları gerekmektedir. Yolcularımız zamanlamalarını yaparken, bazı terminallerde kapıya ulaşma süresinin en az 25 dakika alabileceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.

17. Eğer biletimde ya da rezervasyonumda değişiklik yapmam gerekirse ne olacak?

444 0 THY numaralı telefonumuzdan size yeniden rezervasyon yapılabilmesi yada uçuşunuzun iptal edilmesi için yetkili personelimizle. irtibata geçebilirsiniz.

18. Online Check-in yaptıktan sonra, havalimanına geç kalırsam veya uçuşa katılamayacaksam ne yapmalıyım?

444 0 THY numaralı telefonumuz vasıtasıyla üyelerimize yeniden rezervasyon yaptırabilmeleri ya da uçuşlarını iptal ettirebilmelerinin sağlanması için, yetkili personelimizle irtibata geçebilirsiniz.

19. Web Sitesinden Biniş Kartımı Nasıl Yazdırabilirim?

1. Web sitemizden check-in yapan elektronik biletli yolcularımız, online biniş kartı uygulamasının geçerli olduğu istasyonlarımız için biniş kartlarının A4 büyüklüğünde “.pdf” formatında çıktısını alabileceklerdir. Bilgisayarınıza Adobe Acrobat Reader yüklemek için tıklayın 
2. Online Biniş kartı uygulaması olan istasyonlar için tıklayın.
3. Online Biniş kartı basabilme koşullarını öğrenmek için tıklayın.
4. Web sitemizden biniş kartı üreten yolcularımıza koltuk değiştirme seçeneği sunulmayacaktır.
5. Çıktısını aldıkları biniş kartını kaybeden yolcularımız, koltuk numaralarını değiştirmemek şartıyla biniş kartlarını internetten tekrar bastırabilecek ya da biniş kartlarını kontuarlardan tekrar talep edebileceklerdir.
6. Bagajları bulunmayan yolcularımız, kontuara uğramaksızın bastırdıkları biniş kartlarıyla seyahatlerini gercekleştirebileceklerdir. 
7. Web sitemizden biniş kartını üretmiş bagajlı yolcularımız, kontuar kapanış saatinden önce bagajını kontuara teslim ederek uçuş kapısına gideceklerdir. Kontuar kapanış saatlerimiz dış hatlar için uçuşun tarifeli saatinden 60 dakika, iç hatlar için 45 dakika öncedir.
8. Uçağa yolcu kabulü sırasında, biniş kartının internetten çıktısı alınmış olan orijinali haricindeki; fax, fotokopi vb kopyaları kesinlikle kabul edilmeyecektir. 
9. Biletini kredi kartıyla web sitemiz veya çağrı merkezimiz aracılığı ile satın almış yolcularımız, ödemeyi yaptıkları kredi kartını kimlikleriyle birlikte uçağa biniş kapılarında görevlilere bizzat göstereceklerdir.
10. Uçuş kapanış saatinden 15 dakika once kapıya müracaat etmeyen yolcularımız, biniş kartları internetten üretilmiş olsa dahi, prosedür gereği uçağa kabul edilmeyeceklerdir.

20. Online Check-in işlemimi nasıl iptal edebilirim?

+ 90 212 444 0 849 dan önce 4 sonra 2 sonra 1'i  tıklayarak ilgili bölüme ulaşıp, online check-in işlemini iptal ettirebilirsiniz.

Online Check-in işlemini iptal ettirmeniz halinde, önceden üretmiş olduğunuz biniş kartı geçerliliğini yitirecektir. Bu durumda yeniden check-in yapmanız halinde, biniş kartını yeniden üretmeniz gerekir. 

21. Acil çıkış/exit koltuklarını kimler kullanabilir?

Uçaklarımızda "Acil Çıkış" önlerinde oturacak yolcularımızdan, beklenmedik bir durumda acil çıkışların açılması ve diğer yolcuların bu çıkışlardan tahliye edilmesi için kabin ekibine yardımcı olması beklenmektedir. Bu nedenle, acil çıkış kapısı sırasındaki koltuklar, Online check-in işlemi esnasında seçilemez, ilgili koltuk talebi ancak havalimanındaki check-in kontuarlarında yapılabilir.