Font Size

SCREEN

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

Türk Havayolları


Türk Hava Yolları Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Anadolujet


Anadolujet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Atlasjet


Atlasjet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Online İşlemler


Havayolları Online İşlemleri
İşini Bir Tıkla Hallet

Check-in Bilgisi

1. Uçuştan ne kadar zaman önce, havalimanında olmam gerekiyor?

Dış hat uçuşlar için, tarifeli uçuşunuzdan iki saat önce havalimanında bulunmanız tavsiye edilir. İç hat uçuşları için bu süre bir saattir.

2. Biniş kartımı en son ne zaman alabilirim?

İç hat uçuşları için; uçağın tarifeli kalkış saatinden 45 dakika önce,
Dış hat uçuşları için; uçağın tarifeli kalkış saatinden 60 dakika önce alabilirsiniz.

3. Pasaport-vize kontrolü yapmanızın sebebi nedir?

Havacılık kuralları gereği; yolcularımız, seyahatlerine başlamadan önce, gidecekleri ülke için gerekli olan pasaport ve vize ile ilgili bilgi alımından ve bunların temininden, tamamen kendileri sorumludur. Uçuşlarımızda, kontuarda ve uçağa biniş öncesi kapılarda pasaport-vize kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrollerin amacı; sahte, yetersiz ve geçersiz belge ile seyahat eden yolcuların uçuşlarına mani olmak ve şirketimizin maddi kaybını önlemektir.

4. İç hat uçuşlarında kimlik kontrolü yapılıyor mu?

Evet. Yolcularımız yanlarında nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport bulundurmak zorundadır.

5. Code-share uçuş nedir?

Bir anlaşma çerçevesinde, bir ya da daha fazla taşıyıcının uçuşu, icra eden taşıyıcının seferlerinde kendi uçuş kodu ve numarasını kullanarak, kendi seferiymiş gibi satış yapabilmesidir.

Online Check-in

1. Online Check-in nedir?

Online Check-in, biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımızın uçuşlarını yapmak üzere havalimanına gelmelerinden önce, check-in işlemlerini internet bağlantısı olan herhangi bir yerden yapabilmelerine olanak sağlayan bir hizmettir.

2. En erken ve en geç ne zaman Online Check-in yapabilirim?

Yolcularımız, uçuş kalkış saatinin 24 saat öncesinden başlayarak, 90 dakika kalana dek Online Check-in yapabilirler.

3. Online Check-in'i kimler kullanabilir?

Biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımız, uygun uçuşlar için bu hizmetten faydalanabilirler.

4. Hangi uçuşlar için Online Check-in yapabilirim?

Online Check-in hizmetinin verildiği havaalanlarını öğrenmek için buraya tıklayınız. THY tarafından gerçekleştirilmeyen codeshare uçuşlarımız için Online Check-in yapılmamaktadır. Uçuşları TK ile başlayıp anlaşmalı havayollarıyla devam eden yolcularımızın Online Check-in işlemleri son noktaya kadar tamamlanabilir.

5. Online Check-in'i nasıl kullanabilirim?

"Online Check-in" ile ilgili sayfalarımıza internet üzerinden ulaşmak için, http://www.turkishairlines.com adresini kullanabilirsiniz. Yolcularımız, check- in işlemlerine ait bilmeleri gereken detaylara ise "Online Check-in Yardım" linkinden ulaşabilirler.

6. Teslim edeceğim bagajım varsa ne yapabilirim?

Online Check-in işlemleri sırasında yolcularımıza bagaj bilgisi sorulmayacak olup, bagajı olan yolcularımızın bagajlarını teslim etmek uzere, istasyonlarımızdaki “Bagaj Teslim” ya da “Online Check-in” bankolarına başvurmaları gerekmektedir. Fazla bagajı olan yolcularımızın, yapacakları ödeme işlemlerinin süresini de göz önüne alarak havalimanında bulunmaları gerekmektedir. THY, yapılacak bu işlemlerden dolayı doğabilecek herhangi bir gecikmeden sorumlu değildir.

7. Uçuşumdan ne kadar süre önce havalimanında olmalıyım ve havalimanına varışımda ne yapacağım?

Yolcularımız güvenlik prosedürlerini tamamladıktan sonra biniş kartlarının alınması, bagajlarının teslim edilmesi işlemlerini havalimanında kendilerine tahsis edilmiş olan Online Check-in bankolarından tamamlayabilirler. Bu bankolar uçuşun kalkış saatine dış hatlar için 60 dakika, iç hatlar için ise 45 dakika kala check- in işlemlerine kapatılmaktadır. Lütfen, havalimanına geliş saatinizi, bu işlemlerin yanısıra, ilave havalimanı güvenlik taramaları için gereken süreyi de gözönünde bulundurarak düzenleyiniz.

8. Bağlantılı uçuşum varsa ne olacak?

Bağlantılı uçuşunuzla ilgili bir sorununuz olmayacaktır. Online Check-in sayfaları, işleminizi en son varış noktasına kadar yapabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda kontuara varışınızda bagajlarınız son varış noktanız gözönüne alınarak bağlanacaktır. Ancak ucuşunuzun ara noktalarında bagajınızı almak istiyorsanız, işlemleriniz kontuardaki talebiniz doğrultusunda değiştirilebilir.

9. Diğer havayollarına bağlantılı uçuşlarıma check-in yapabilir miyim?

Online Check-in, uçuşları TK ile başlayıp anlaşmalı havayollarıyla devam eden yolcularımız için son noktaya kadar tamamlanabilir.

10. Beraber seyahat ettiğim arkadaşlarım için de Online Check-in yapabilir miyim?

Evet, eğer aynı rezervasyon kaydında beraber gözüküyorsanız, sistem PNR da bulunan tüm yolcuları listeleyerek, sizden işlem yapmak istediğiniz yolcu/yolcuları seçmenizi isteyecektir. Check-in işlemleri, her girişte aynı rezervasyon kaydında (PNR) olmak koşulu ile en fazla 8 (sekiz) yolcu için yapılabilir.

11. Eğer rezervasyon sırasında ayrılmış koltuğum varsa ne olacak?

Yer numarası talepleri rezervasyon sırasında yapılmış olan yolcularımız, Online Check-in yaparken mevcut yer numaralarını kullanacak ancak son ekranda yer alan “Yer Değiştirme” linkine tıklayarak koltuk numarasını değiştirebileceklerdir.

12. Check-in yaptıktan sonra koltuk numaramı değiştirmek istersem ne yapacağım?

Web sitemizden "Online Check-in" linkini kullanarak giriş yapabilir ve "koltuk değiştirme" seçimini yapabilirsiniz.

13. Online Check-in sayfaları hangi lisanlarda yazılmıştır?

Online Check-in de Türkçe ve İngilizce olarak işlem yapılabilmektedir.

14. Online Check-in yapmış olmam halinde havalimanında yapmam gerekenler nedir?

Yolcularımız, biniş kartlarının alınması, bagajların teslim edilmesi ve güvenlik prosedürlerini kapsayan check-in formalitelerini ise havalimanında kendilerine tahsis edilmiş olan check-in bankosundan veya bu bankoların olmadıgı istasyonlarımızda ise business kontuarından faydalanarak tamamlayacaklardır. (Singapur istasyonu haricinde)

Biniş kartını basan yolcularımız ise, bagajları olmadığı takdirde güvenlik kontrolünden geçerek doğrudan, bagajları olması halinde ise "Bagaj teslim" bankolarından veya Online Check-in kontuarlarından, bagajlarını teslim ettikten sonra uçuş kapısına gidebilirler.

15. Online Check-in yapmış olmam halinde , yapılacak kimlik kontrolleri nelerdir?

Biniş kartınızı online olarak temin etmeniz halinde, uçağa alınışınız sırasında kimliklerinizi boarding görevlilerine göstermeniz gerekmektedir.
Web ortamında bilet ödemesini kredi kartı ile yapan yolcularımızın ise, yine uçuş kapısında kimlikleri ile birlikte ödeme yaptıkları kredi kartlarını da hazır bulundurmaları gerekmektedir.

16. Online Check-in yaptığım zaman, ne zaman çıkış kapısında olmalıyım?

Uçuşun vaktinde kalkışını ve varışını sağlayabilmek için, son hazırlıkların yapılmasını teminen, Amerika seferlerimiz için uçağın kalkış saatinden en geç 25, diğer tüm iç ve dış seferlerimiz için 15 dakika önce yolcuların boarding kapılarında hazır bulunmaları gerekmektedir. Yolcularımız zamanlamalarını yaparken, bazı terminallerde kapıya ulaşma süresinin en az 25 dakika alabileceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.

17. Eğer biletimde ya da rezervasyonumda değişiklik yapmam gerekirse ne olacak?

444 0 THY numaralı telefonumuzdan size yeniden rezervasyon yapılabilmesi yada uçuşunuzun iptal edilmesi için yetkili personelimizle. irtibata geçebilirsiniz.

18. Online Check-in yaptıktan sonra, havalimanına geç kalırsam veya uçuşa katılamayacaksam ne yapmalıyım?

444 0 THY numaralı telefonumuz vasıtasıyla üyelerimize yeniden rezervasyon yaptırabilmeleri ya da uçuşlarını iptal ettirebilmelerinin sağlanması için, yetkili personelimizle irtibata geçebilirsiniz.

19. Web Sitesinden Biniş Kartımı Nasıl Yazdırabilirim?

1. Web sitemizden check-in yapan elektronik biletli yolcularımız, online biniş kartı uygulamasının geçerli olduğu istasyonlarımız için biniş kartlarının A4 büyüklüğünde “.pdf” formatında çıktısını alabileceklerdir. Bilgisayarınıza Adobe Acrobat Reader yüklemek için tıklayın 
2. Online Biniş kartı uygulaması olan istasyonlar için tıklayın.
3. Online Biniş kartı basabilme koşullarını öğrenmek için tıklayın.
4. Web sitemizden biniş kartı üreten yolcularımıza koltuk değiştirme seçeneği sunulmayacaktır.
5. Çıktısını aldıkları biniş kartını kaybeden yolcularımız, koltuk numaralarını değiştirmemek şartıyla biniş kartlarını internetten tekrar bastırabilecek ya da biniş kartlarını kontuarlardan tekrar talep edebileceklerdir.
6. Bagajları bulunmayan yolcularımız, kontuara uğramaksızın bastırdıkları biniş kartlarıyla seyahatlerini gercekleştirebileceklerdir. 
7. Web sitemizden biniş kartını üretmiş bagajlı yolcularımız, kontuar kapanış saatinden önce bagajını kontuara teslim ederek uçuş kapısına gideceklerdir. Kontuar kapanış saatlerimiz dış hatlar için uçuşun tarifeli saatinden 60 dakika, iç hatlar için 45 dakika öncedir.
8. Uçağa yolcu kabulü sırasında, biniş kartının internetten çıktısı alınmış olan orijinali haricindeki; fax, fotokopi vb kopyaları kesinlikle kabul edilmeyecektir. 
9. Biletini kredi kartıyla web sitemiz veya çağrı merkezimiz aracılığı ile satın almış yolcularımız, ödemeyi yaptıkları kredi kartını kimlikleriyle birlikte uçağa biniş kapılarında görevlilere bizzat göstereceklerdir.
10. Uçuş kapanış saatinden 15 dakika once kapıya müracaat etmeyen yolcularımız, biniş kartları internetten üretilmiş olsa dahi, prosedür gereği uçağa kabul edilmeyeceklerdir.

20. Online Check-in işlemimi nasıl iptal edebilirim?

+ 90 212 444 0 849 dan önce 4 sonra 2 sonra 1'i  tıklayarak ilgili bölüme ulaşıp, online check-in işlemini iptal ettirebilirsiniz.

Online Check-in işlemini iptal ettirmeniz halinde, önceden üretmiş olduğunuz biniş kartı geçerliliğini yitirecektir. Bu durumda yeniden check-in yapmanız halinde, biniş kartını yeniden üretmeniz gerekir. 

21. Acil çıkış/exit koltuklarını kimler kullanabilir?

Uçaklarımızda "Acil Çıkış" önlerinde oturacak yolcularımızdan, beklenmedik bir durumda acil çıkışların açılması ve diğer yolcuların bu çıkışlardan tahliye edilmesi için kabin ekibine yardımcı olması beklenmektedir. Bu nedenle, acil çıkış kapısı sırasındaki koltuklar, Online check-in işlemi esnasında seçilemez, ilgili koltuk talebi ancak havalimanındaki check-in kontuarlarında yapılabilir.

Self Check-in

1. Self Check-in nedir?

Yolcularımızın KIOSK lar üzerinden biniş kartı almalarını sağlayan check-in uygulamasıdır.

2. Kimler kullanabilir?

Self Check-in hizmetimizden, sadece elektronik bileti olan yolcularımız yararlanabileceklerdir.

3. Hangi istasyonlardan Self Check-in yapılabilir?

Yurtiçi istasyonlarımızda, İstanbul (Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı) / İzmir / Antalya / Dalaman / Bodrum / Ankara / Adana / Gaziantep / Samsun / Trabzon / Konya / Kayseri iç hatlar terminallerine kurulan Self Check-in cihazları ile check-in yapılabilir. Yurtdışı istasyonlarımızda ise, Kopenhag,  Cenevre,  Zürih,  Amsterdam,  Stutgart, Frankfurt, Birmingham, Viyana, Nürnberg, Manchester,  Atina,  Cape Town,  Johannesburg, Chicago, Prag, Madrid, Budapeşte,  Nice,  Lizbon, Barcelona,  Hong Kong,  Brüksel,  Oslo, Stokholm istasyonlarında Self Check in uygulamamız mevcuttur.
Yurt içi ve Yurt dışı istasyonlarımızda yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir.

4. Nasıl Self Check-in yapabilirim?

Havaalanlarında bulunan Self Check-in kiosk cihazlari, basit menüleri ile ekrana dokunularak kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Yolcu rezervasyon bilgilerine ulaşılabilmesi için, Miles&Smiles veya herhangi bir banka kartının kart okutucuya yerleştirilmesinin yanında, tercihe göre elektronik bilet numarası ya da rezervasyon numarası (PNR) girilmesi suretiyle, Self Check-in uygulaması başlar. Gerek Miles&Smiles, gerekse banka kartları, sadece yolcuların kimlik bilgilerine ulaşmak amacıyla kullanılacaktır. İşlem, Koltuk Seçimi sonrasında sistemin biniş kartı üretmesi ile tamamlanır.

5. En erken ve en geç ne zaman Self Check-in yapabilirim?

Yolcularımız, uçuşun kalkış saatinden on iki saat öncesinden başlayarak dış hatlar için 60 dakika, iç hatlar için 45 dakika kalana kadar Self Check-in yapabileceklerdir.

6. Teslim edeceğim bagajım varsa ne yapabilirim?

Bagajı olmayan yolcularımız, işlemleri sonucunda üretilecek olan biniş kartları ile doğrudan uçuşlarına alınacakları kapıya gidebileceklerdir.

Bagajı olan yolcularımız ise “Bagaj Teslim” kontuarından bagajlarını teslim ettikten sonra uçuş kapısına gideceklerdir.

7. Bağlantılı uçuşum varsa ne olacak?

Yolculara bagajsız seyahatlerinde, aynı gün dönüşleri var ise "Return Check-in" işlemi yapma olanağı verilmektedir. Bagajlı ya da bagajsız, bağlantılı tüm yurtiçi seyahatleri için uçuşun son noktasına kadar "Through Check-in" yapma olanağı sağlanmaktadır.

8. Beraber seyahat ettiğim arkadaşlarım için de Self Check-in yapabilir miyim?

Grup PNRlarında bir seferde en fazla sekiz kişi için Self Check-in işlemi yapılabilecektir. Sekizerli gruplar halinde gruptaki tüm yolcular için Self Check-in işlemi yapılabilecektir.

9. Self check-in yaptığım zaman, ne zaman çıkış kapısında olmalıyım?

Uçuşun vaktinde kalkışını ve varışını sağlayabilmek için, son hazırlıkların yapılmasını teminen, tüm seferlerimiz için  on beş dakika önce yolcuların boarding kapılarında hazır bulunmaları gerekmektedir.

Genel Bagaj Bilgisi

1. Bagajımı gideceğim son noktaya kadar gönderebilir misiniz?

Evet, bunu yapmak mümkündür. Bagajlarınızı o ülkenin gümrük kuralları gereği, son varış noktasında alıp alamayacağınızı check-in görevlisine sorunuz.

2. İndiğim noktada bagajım çıkmazsa ne yapmalıyım?

Kayıp Eşya Bürolarına başvurunuz. Burada size verilecek olan “Bagaj Aksaklık Formu”nu saklamayı unutmayınız. Bagajınızın durumunu web sitemizden takip edebilirsiniz, +90 212 444 0 849 numaralı telefondan yada  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine elektronik posta göndererek bilgi alabilirsiniz.

3. Serbest bagaj taşıma hakkım ne kadar?

Serbest bagaj taşıma hakkı, rezervasyon sınıfı ve uçuş parkuruna göre değişebilmektedir. Detaylı bilgi için Ücretsiz Bagaj Taşıma Hakkı sayfamızı ziyaret ediniz.

4. Fazla bagajım için ne kadar ödeme yapmalıyım?

Fazla bagaj taşıma hakkı, rezervasyon sınıfı ve uçuş parkuruna göre değişebilmektedir. Detaylı bilgi için Fazla Bagajsayfamızı ziyaret ediniz.

5. El bagajı taşınmasına ilişkin kurallar nelerdir?

Kabin bagajı, yolcunun kendi denetim ve sorumluluğu altında, yolcu kabininde ücretsiz olarak taşınan bagajdır. Kabin bagajı hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Kabin Bagajı sayfamızı ziyaret ediniz.

Detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız...

Bebek Yolcu

1. Bebek yolcu yaş sınırı nedir?

0-2 yaş, bebek yolcu yaş sınırı olarak kabul edilmektedir.

2. Bebek kucakta seyahat edebilir mi?

Evet. 0-2 yaş arası bebekler, kucakta seyahat edebilirler.

3. Bebekler doğum sonrası ilk seyahatlerini ne zaman yapabilirler?

Bebek yolcular doğumlarından itibaren ilk 48 saat içerisinde Türk Hava Yolları uçuşlarına kabul edilmezler.
2-7 günlük bebekler "Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı doktor raporu ile uçuşa kabul edilirler.

4. Bebekler yalnız başına seyahat edebilir mi?

İki yaşını bitirmemiş bebekler ancak ailesi veya kanuni temsilcileri ile seyahat edebilirler. Yalnız uçmalarına izin verilmez.

5. Bir yetişkin birden fazla bebekle seyahat etmesi gerekirse ne yapmalıdır?

Bir ebeveyn en fazla bir bebeğe refakat edebilir. İkinci bebek için mutlaka ayrı refakatçi olması, refakatçi olmaması durumunda ikinci bebek için çocuk bileti satın alınması ve refakat kabin memuru talep edilmesi gerekir. Çocuk bileti satın alınması durumunda araba tipi bebek puseti getirilmesi zorunludur.

6. Bebek yemeği veriliyor mu?

Tüm uluslararası uçuşlarımızda bebek yemeği verilmektedir. Rezervasyon esnasında bebek yemeği talebinizi bildirmeniz gerekmektedir.

7. Yolcuya ait bebek arabası kabine kabul edilir mi?

Hayır. Tüm bebek arabaları uçağın kapısına kadar getirilebilir ancak kabin içine sadece araba tipi bebek puseti alınır. Taşınması ücrete tabi değildir.

Çocuk Yolcu

1. Çocuk yaş sınırı nedir?

İki yaşını doldurmuş fakat 12 yaşını doldurmamış yolculardır.

2. 3 yaşındaki oğlum için koltuk ayırmak gerekli midir?

Evet. 2-12 yaş arası çocuk yolcular için, uçakta yer ayrılması gereklidir

3. Çocuğum tek başına seyahat edebilir mi?

Evet. Yedi yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren 6 tam yılını bitirmiş) ve on iki yaşından küçük olan çocuklar ebeveyni veya kanuni temsilcisi tarafından izin verilmesi durumunda yalnız seyahat edebilir.

4. Talep edildiği takdirde çocuğuma refakatçi temin edilebilir mi?

Evet. Talebin tarifeli uçuş saatinden kırk sekiz saat önce yapılmış olması gerekmektedir.

Refakatli Bebek Ve Çocuk Yolcu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Refakatsiz Çocuk Yolcu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

Hamileyken Seyahat

Hamile yolcu için Türk Hava Yolları kuralları nelerdir?

  • Yirmi sekiz hafta (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmez.
  • Tek bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan- 36 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 36 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez. 
  • İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan- 32 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla Seyahatinde Herhangi Bir Sakınca Yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 32 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.
  • Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz. 
  • Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalı

Evcil Hayvanlarla Seyahat

1. Evcil hayvanımı kabinde beraberimde götürebilir miyim?

Evet. Ama öncelikle rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. (Evcil hayvan tanımına sadece köpek ve kedi girer). Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir.

NOT: Kabinde evcil hayvan taşımacılığı, ülkelerin evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişi ile ilgili kanunların hükmü altındadır.Lütfen en yakın THY Rezervasyon ve Satış Ofisi ile bağlantı kurunuz.

2. Seyahatim sırasında kabin standartlarına uymayan evcil hayvanımı ne şekilde beraberimde götürebilirim?

Ağırlığı 6 kg’ı geçen ve kutu ölçüsü 45x35x23 cm’den fazla olan evcil hayvanlar (köpek ve kedi) uçağın kargo bölümünde taşınabilirler.

Kutusu ile birlikte toplam ağırlığı 6 kg‟ı aşmayan ve farklı ırklardan da olabilen aynı türden iki evcil hayvan (iki köpek veya iki kedi) birbirlerine alışık olmaları kaydı ile, aynı kafeste/kutuda taşınabilir.

NOT: Evcil hayvan taşımacılığı, ülkelerin ilgili evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişi ile ilgili kanunların hükmü altındadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen en yakın THY Rezervasyon ve Satış Ofisi ile bağlantı kurunuz.

3. Evcil hayvanımın taşınması için ödeme yapmam gerekiyor mu?

Evet. Serbest bagaj taşıma hakkınız göze alınmaksızın, evcil hayvan kutusu/kafesi ile birlikte tartılır ve fazla bagaj olarak tahsil edilir. Amerika ve Kanada uçuşları için belirli olan ücret tahsil edilir. Ayrıntılı bilgi için lütfen en yakın THY Rezervasyon ve Satış Ofisi ile bağlantı kurunuz.

Evcil hayvanlarla seyahat hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Özel Teçhizatlarla Seyahat

1. Beraberimde sağlık ekipmanı, müzik aleti ya da bebek arabası gibi ekipmanlar bulundurabilir miyim?

Uçuşlarınızda sağlık ekipmanı, müzik aleti ya da bebekler için kullanılacak araç gereci beraberinizde bulundurabilirsiniz. Özel ekipmanlarla seyahat konusunda detaylı bilgi almak için lütfen Özel Ekipmanların Taşınması sayfamızı ziyaret ediniz.

2. Golf takımı, kayak takımı vb. spor malzemeleri ile seyahat edebilir miyim?

Türk Hava Yolları, golf ve kayak takımı gibi spor malzemelerinizi ücretsiz olarak taşıyor. Kamp ve spor malzemelerinin taşınma ve ücret koşulları ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen Spor Malzemeleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Özel İhtiyaçları Olan Yolcular

1. Görme engelli yolcular refakatsiz seyahat edebilirler mi?

Evet. Yolcularımız tek başlarına veya yardımcı köpekleriyle seyahat edebilirler. Bu köpekler için rezervasyon şartı aranmaz.

2. Duyma engelli yolcular refakatsiz seyahat edebilirler mi?

Evet seyahat edebilirler.

3. Hem görme hem de duyma engelli yolcular refakatsiz seyahat edebilirler mi?

Hayır, refakatçi ile seyahat etmesi zorunludur.

4. Talep edildiği taktirde ihtiyacı olan yolculara herhangi özel bir hizmet veriliyor mu?

Yaşlı, lisan problemi olan, fobisi olan, görme ve işitme engelli, genç yolculara check-in işleminin yapılmasını takiben, uçağa alınma işlemlerinde ve uçak varışında talep edilmesi halinde refakat hizmeti verilmektedir.