Font Size

SCREEN

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

Türk Havayolları


Türk Hava Yolları Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Anadolujet


Anadolujet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Atlasjet


Atlasjet Online Uçak Bileti
3D Secure ile Güvenli Alışveriş

Online İşlemler


Havayolları Online İşlemleri
İşini Bir Tıkla Hallet

Rezervasyon

1. Nasıl rezervasyon yaptırabilirim?

THY satış ofisleri , seyahat acenteleri, web sitemiz aracılığıyla veya telefonla +90 (212) 558 22 40 rezervasyon yaptırabilirsiniz.

2. Yedek sırası neye göre belirlenmektedir?

Rezervasyon yedeği sıralaması, yedeğe yazılış tarihi, tercih edilen bilet ücreti ve diğer kriterlere göre sistem tarafından otomatik olarak belirlenmektedir (+90 (212) 558 22 40 arayarak yedek yazdırabilirsiniz). Bu sıralamaya kaydolmuş, ancak rezervasyonu okeylenmemiş yolcularımızın havalimanında check-in kontuarına başvurarak “alan yedeği” olarak, kendilerini kaydettirmesi gerekmektedir.Havalimanında yedek yolcu alımı; bilet türü ve check-in’e başvuru saati esaslarına dayanarak sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan alan yedeği sıralamasına göre yapılır.

3. Yedek olan uçuşumun konfirme edildiğini nasıl öğrenebilirim?

Uçuşunuzun konfirme edilmesi durumunda, rezervasyonunuzu yaptırdığınız acente tarafından aranarak haberdar edileceksiniz.. Konfirmasyon için +90 (212) 558 22 40 numaralı Çağrı Merkezimize bildirimde bulunmanız istenebilecektir.

4. Sınıf neyi temsil etmektedir?

Sınıf, uçulacak olan kabin ve aynı kabin içerisinde sunulan hizmette ve oturulan koltukta hiç bir farklılık olmaksızın, gidilen yerde kalınacak süre, biletin uçuştan ne kadar önce satın alındığı vb. gibi unsurlar göz önünde bulundurularak, çeşitlendirilmiş ücretler için ayırılan kapasite gruplarını temsil etmektedir.

5. Sınıf farklılıkları neden kaynaklanmaktadır?

Sınıf farklılıkları, aynı kabin içerisinde sunulan hizmette ve oturulan koltukta hiç bir fark olmaksızın, gidilen yerde kalınacak süre, biletin uçuştan ne kadar önce satın alındığı vb. gibi unsurlar nedeniyle oluşmaktadır.

6. Rezervasyon yaptırmak istediğim uçuşunuzda neden yüksek ücretli sınıflarda yer varken, düşük ücretli sınıflarda yer bulamıyorum? Ve bu ücret farklılığı neden kaynaklanmaktadır?

Uçuşlarımızda; aynı kabin içerisinde, sunulan hizmette ve oturulan koltukta hiç bir fark olmaksızın, gidilen yerde kalınacak süreye, biletin uçuştan ne kadar önce satın alındığına bağlı olarak farklı ücretler uygulanabilmektedir. Bu farklı ücretlerin yer aldığı sınıflar için, istatistiklere dayalı olarak, seferde farklı kapasiteler ayrılmaktadır. Herhangi bir ücretin yer aldığı sınıf için ayrılan kapasite, o sefere fazla talep olması nedeniyle dolabilmekte, ancak diğer sınıflarda farklı ücretlerden yer bulunabilmektedir.

7. Teyit yaptırmazsam rezervasyonum iptal olur mu?

Teyit edilmesi gereken uçuşlar için, rezervasyonunuzun teyidini yaptırmazsanız, rezervasyonunuzun iptal olma olasılığı bulunmaktadır.

8. Code-share uçuş nedir?

Bir anlaşma çerçevesinde, bir ya da daha fazla taşıyıcının uçuşu, icra eden taşıyıcının seferlerinde kendi uçuş kodu ve numarasını kullanarak, kendi seferiymiş gibi satış yapabilmesidir.

9. Eğer uçuşumda bir değişiklik meydana gelirse haberdar edilecek miyim?

İlgili birimlerimiz rezervasyonunuzda bulunan kontakt numaralarından size ulaşarak değişikliği bildirecek ve gerekirse alternatifler sunacaklardır. Bunun yanısıra; sms ve email yolu ile bilgilendirileceksiniz. Konfirmasyon için +90 (212) 558 22 40 numaralı Çağrı Merkezimize bildirimde bulunmanız istenebilecektir.

10. Uçuşlarda business ve ekonomi kapasitesi değişken midir, eğer değişkense nasıl ayarlanmaktadır?

THY filosunda değişik uçak tipleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının business ve ekonomi kapasitesi yolcu talebine göre değiştirilebilmekte, bazıları ise sabit kapasiteli olduğundan, böyle bir imkan bulunmamaktadır.

Grup Rezervasyonu

1. Internet üzerinden grup rezervasyonu yapılabilir mi?

Maalesef internet üzerinden grup rezervasyonu yapılamamaktadır. Grup rezervasyonlarınız için lütfen bize +90 (212) 558 22 40 numaralı telefondan ulaşınız.

2. Kaç kişilik rezervasyon grup rezervasyonu olarak kabul edilmektedir?

10 kişi ve üzerindeki rezervasyonlar, grup rezervasyon olarak kabul edilmektedir.

Online Bilet Satın Alma ve Rezervasyon

1. Nasıl online rezervasyon yapabilirim?

Web sitesindeki Online Hizmetler menüsünden, Online Bilet seçeneğini seçerek, rezervasyon işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

2. Hangi noktalara online rezervasyon yaptırabilirim?

Direkt ve bağlantılı uçuş yaptığı her noktaya, online rezervasyon yapabilirsiniz.

3. Bir uçuşa ne kadar öncesinden online rezervasyon yapabilirim?

İlk uçuşa en az 12 saat en fazla 355 gün kala, online rezervasyon yapabilir ve biletinizi elektronik ortamda düzenleyebilirsiniz.

4. Online rezervasyon yaparken indirimli ücretlerden yararlanabilir miyim?

İndirimli ücrete ait sınıfta yer olup olmamasına bağlı olarak, yararlanabilirsiniz.

5. Promosyonel ücretleriniz var mı?

Evet. Promosyonel ücretlerimizi, web sitemizdeki duyurular linkinden takip edebilirsiniz.

6. Neden Promosyonel ücretten bilet almak için yer bulamıyorum?

Promosyonel ücretlere de diğer ücretler gibi belirli sayıda koltuk ayrılmaktadır. Ayrılan koltuklar dolduğunda, promosyonel ücretten yer alamazsınız, ancak daha yüksek bir ücretten yer alabilirsiniz.

7. Ekonomi Kısıtlı ücret ne demektir?

Uçuşlarımızda aynı kabin içerisinde, sunulan hizmette ve oturulan koltukta hiçbir fark olmaksızın, minimum/maksimum kalış süresi ve diğer uygulama koşullarına bağlı olarak, farklı ücretler uygulanabilmektedir. Kısıtlı ücretler, başka ücretlere göre daha ucuz olmakla beraber, rezervasyon ve parkur değişikliklerinde, iade uygulamalarında, minimum ve maksimum kalış sürelerinde ve satın alma sürelerinde, kısıtlamaları vardır.

8. Online rezervasyon yaparken ekonomi kısıtlı seçeneğini seçtiğim halde, sistem yüksek bir ücret verdi? Neden?

Ekonomi kısıtlı sınıfı seçmeniz halinde, sistem istemiş olduğunuz uçuşta mümkün olan en ucuz ücreti vermektedir. Eğer düşük ücret koltuk kotaları dolmuş ise, sistem otomatik olarak daha yüksek bir ücret önermektedir.

9. Ücret kurallarında anlamadığım bir yer olursa nereyi arayabilirim?

Satış Ofisimizi +90 (212) 558 22 40 arayabilirsiniz.

10. En düşük ücretlerinizi belirten bir dökümanı tarafıma göndermeniz mümkün mü?

Hayır. Çünkü otomatik ücretlendirme sistemi, en düşük ücreti araştırırken, aynı zamanda ilgili sınıfın yer durumunu da kontrol etmektedir. Bu nedenle, en düşük ücretin sınıfı yer vermiyorsa, sisteme girdiğinizde aynı ücreti tekrar alamayabilirsiniz.

11. İade edilebilir bir bilet satın aldım. İademi nasıl alabilirim?

İadeniz almış olduğunuz bilet ücretinin, ücret notuna göre yapılacaktır.İade için lütfen Satış Ofisimize biletinizle birlikte başvurunuz.

12. Web sitenizden rezervasyonumu gidiş dönüş olarak yapabilir miyim?

Online Bilet bölümünde rezervasyon yaparken, gidiş-dönüş seçeneğini seçerek, rezervasyonunuzu gidiş-dönüş olarak yapabilirsiniz.

13. Web siteniz aracılığıyla rezervasyon yaparken tek bir yolculukta birden fazla şehre gitmek istersem, ne yapmalıyım?

Web sitemizden “çoklu uçuş” seçeneğini seçerek rezervasyonunuzu başka noktadan/noktaya dönecek şekilde tamamlayabilirsiniz.

14. Web sitenizde rezervasyon yaptığımda, rezervasyonum en fazla kaç uçuş içerebilir?

Online rezervasyon en az bir, en çok 6 uçuş segmenti içerebilir.

15. Kapandı ne anlama gelmektedir?

Uçuşun online rezervasyona kapanmış olması anlamına gelmektedir.

16. Web siteniz aracılığı ile yedek rezervasyon yapabilir miyim?

Web sitemiz aracılığıyla uçuşa yedek yazılmak mümkün değildir. Ancak satiş ofisimizi +90 (212) 558 22 40 arayarak, yedek kayıt yaptırabilirsiniz.

17. Kredi Kartım yoksa yine de web sitenizde online rezervasyon yapabilir miyim?

Eğer kredi kartınız yoksa, EFT/Havale ile ödeme yapabilirsiniz.

18. Bilet ücreti kredi kartımdan hemen çekilecek mi?

Rezervasyon detaylarınızın "Ödeme" ekranında onaylanmasının ardından, kredi kartınızdan bilet ücreti tahsil edilecektir.

Biletleme

1. Bileti almak için tanınabilecek süre nasıl belirlenmektedir?

Rezervasyon yaptığınız tarih ve saate göre, bilet süreniz sistem tarafından önceden belirlenmiş kurallara göre, verilmektedir.

2. Biletimi nereden alabilirim?

Acentemiz den yada +90 (212)558 22 40 numaralı çağrı merkezimizden satın alabilirsiniz.

3. Babamın adına düzenlenmiş açık tarihli IST/NYC/IST bileti ile ben seyahat edebilir miyim?

Biletlerin kullanım, rezervasyon/parkur değiştirme vb. hakkı, sadece biletin üzerinde adı - soyadı yazılı kişiye aittir ve bu hak hiç bir şekilde devredilemez.

İndirimler

1. Uçuşlarınızda özürlüler için herhangi bir indirim var mı? Varsa şartlarını öğrenebilir miyim?

“Thy, yüzde 40 ve üzeri oranda özürlü olan yolcularımıza, promosyon ücretler hariç uygulanabilir ücretler üzerinden tüm iç hatlarda yüzde 25 indirim sağlanmaktadır. İndirimden faydalanmak isteyen yolcularımızın, yüzde 40 ve üzeri oranda özürlü olduğunu belgeleyen, T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından verilmiş olan özürlü kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu veya ''ÖZÜRLÜ'' ibaresi bulunan nüfus cüzdanlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, 'refakatçi ile seyahat etmelidir' ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde, özürlü yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçisine tüm iç hatlarda promosyon ücretler hariç uygulanabilir ücretler üzerinden yüzde 25 oranında indirim sağlanacaktır.”

24 saat öncesinden belirtilmek suretiyle isteyen tüm yolcularımıza ücretsiz olarak tekerlekli sandalye hizmeti sunulmaktadır.

Web sitemiz aracılığı ile yapılan satışlarda Özürlü İndirimi uygulanamamaktadır. Detaylı bilgi için lütfen Satış Ofislerimize başvurunuz.

2. Bebeklere uyguladığı indirim hakkında bilgi alabilir miyim ?

Seyahatin başladığı gün 2. yaş gününü kutlamamış olan bebekler, iç hat uçuşlarında gidiş veya gidiş-dönüş yolculuklarda, uygulanan ücret üzerinden % 90 indirimli olarak ve koltuk verilmeksizin seyahat ederler. Bilet düzenlenme anında, doğum tarihini gösteren resmi bir belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.
Ortaklığımız uçuşlarında; 8 günlük ile 2. yaş gününü kutlamamış bebek yolcu sadece ebeveyn/ yetkili kılınan kişi ile seyahat edebilir. (7 gününü bitirmemiş bebekler ebeveynleri ile birlikte olsalar dahi, uçuşa kabul edilmezler.)
Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir. Bir yetişkin birden fazla bebek ile seyahat etmek zorunda ise, diğer bebek için çocuk bileti almak zorundadır.

3. Çocuğum uçuşlarında indirimli seyahat edebilir mi?

İç hat uçuşlarımızda 2. yaşını kutlamış fakat 12.yaşını kutlamamış olan çocuklar, % 25 oranındaki çocuk indiriminden faydalanabilmektedir.

Elektronik Bilet

1. Elektronik bilet nedir?

Kağıt bilet kullanımını ortadan kaldıran biletleme sistemidir. Tüm bilet bilgileri elektronik olarak sistemde saklanır ve satış anında size tüm bilgileri içeren bir "seyahat belgesi" verilir. Rezervasyon ve ödeme, kağıt bilette olduğu gibi devam eder ve size verilen seyahat belgesi olsun ya da olmasın, check-in kontuarında sadece resimli bir kimlik ile (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı) birlikte check-in yaptırabilirsiniz.

2. Herhangi bir bilet olmadan, rezervasyonun doğru yapılıp yapılmadığını nasıl anlayabilirim?

Satış anında size verilen "seyahat belgesi" rezervasyon ve uçuşla ilgili tüm gerekli bilgileri konfirme eden bir belgedir, bu nedenle kağıt bilete ihtiyaç duyulmaz.

3. Kağıt bilet yerine elektronik bilet kullanmanın avantajı nedir?

Elektronik biletin kaybolma, çalınma ve unutulma riski yoktur. Rezervasyondan boarding ve uçuş aşamasına kadar tüm bilet işlemlerinin daha pratik, hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

4. Check-in kontuarında ne tür bir kimlik ibraz etmek gerekir?

Resimli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya evlilik cüzdanı) ibraz edilmesi gerekmektedir.

5. Havalimanında sistem arızası ile karşılaşıldığı durumlarda, elektronik biletimi kullanarak seyahatimi gerçekleştirebilir miyim?

Sistem arızası yaşandığı durumlarda bile, elektronik bilete sahip yolcular için sisteme manuel giriş yapılarak biniş kartı (boarding pass) üretilebilmektedir.

6. Elektronik biletin iadesi kağıt biletin iadesinden farklı mıdır?

Kağıt bilet için uygulanan iade kurallarımız elektronik bilet için de aynen geçerlidir. İadesi talep edilen kağıt bilet eğer kaybedilmişse, iadenin yapılabilmesi için öncelikle kayıp bilet araştırması yapılmalı ve işlemler tamamlandıktan sonra söz konusu biletin iadesi yapılabilmektedir. Halbuki tüm bilet bilgilerinin sistemde kayıtlı olduğu elektronik bilette, biletin kaybolma tehlikesi olmadığından, zaman kaybetmeksizin iade işlemi gerçekleştirilmektedir.

7. Elektronik bilet uygulaması olan hatlarınız hangileridir?

06 Ocak 2011 tarihi itibariyle web sayfamızdan tüm iç ve dış hat uçuşlarımızda karşılıklı olarak kağıt bilet uygulaması sona erdirilmiştir. Tüm parkurlar için sadece elektronik bilet düzenlenmektedir.